Záhady, tajemno

Ötzi...nové info

6. června 2007 v 22:14 | Follew
Mumifikovaný alpský "muž z ledovce", známý pod jménem Ötzi, byl zabit pravděpodobně blízko místa svého nálezu, protože po zásahu šípem zezadu do několika minut vykrvácel. Vyplývá to z výzkumu mumie zveřejněném ve středu univerzitou ve švýcarském Curychu.
CURYCH - Představy o konci záhadného muže, považovaného postupně za šamana, tuláka, psance či jedince obětovaného bohům, se tak znovu dost radikálně změnily. Když byla v roce 1991 asi 5300 let stará mumie v horském ledovci nalezena, uváděly první teorie, že muž zemřel vyčerpáním, možná umrzl ve spánku během cesty přes hory. Teprve o řadu let později byl v jeho mumifikovaném těle nalezen pod lopatkou hrot šípu, který jej zasáhl.
Výzkum ukázal, že šíp při zásahu do levého ramene přeťal zezadu mužovu tepnu poblíž klíční kosti. To znamenalo prudkou ztrátu krve, šok a brzké selhání srdce. I v současnosti dává podobné zranění i při rychlém převozu do nemocnice jen čtyřicetiprocentní šanci na přežití.
"Skutečnost, že dřík šípu byl z rány vytržen ještě před smrtí muže, možná jen zhoršila zranění," uvedl Frank Rühli z curyšské univerzity, který výzkum spolu s kolegy z Bolzana vedl.

Tohle se mi hrozně líbí....

27. dubna 2007 v 14:15 | Hedvik Segon

Předtucha?

3. dubna 2007 v 19:59 | Follew Xawer
Jeden z nejtragičtějších známých věšteckých snů se zdál devítileté Eryl Mai Jonesové v jednom údolí jižního Walesu. 20.října 1966 se ráno probudila a řekla mamince : "Musím ti povědět, co se mi zdálo. Měla jsem sen, že jsem šla do školy a škola tam nebyla. Celou ji zalehlo něco černého." Druhý den ráno se z jednoho svahu údolí Aberfanu uvolnila po dlouhých deštích obrovská halda odpadu z uhelných dolů a zasypala základní školu Pantglas. Zahynulo v ní 28 dospělých a 116 dětí, včetně Eryl Mai Jonesové. Následující den navštívil Aberfon doktor psychiatrie Barker a zoufalství, jehož byl svědkem, jím otřáslo. Napadlo ho, že jsou možná lidé, kteří tuto katastrofu předem předpovídali, a rozhodl se využít této příležitosti ke zkoumání předtuch.
Spojil se s Peterem Fairleyem, dopisovatelem londýnského listu Evening Standart, který v něm uveřejnil žádost o oznámení jakýchkoliv předtuch ohledně tragédie. Doktor Barker obdržel 76 dopisů a 60 z nich dále zkoumal. Ukázalo se, že většina z nich je naprosto nepřesná a tudíž nepoužitelná. Nicméně dva týdny před sesuvem půdy se jedné ženě zdálo "o křičících dětech a sypající se černé hmotě" a tento sen potvrdil její manžel. Jiná žena dostala zase "spirituální vzkaz" o stovce dětí, které pohltilo černé bláto. I toto sdělení potvrdil svědek.

Ötzi - opravdu jen mýty?

18. března 2007 v 22:20 | Follew Xawer
Více než pět tisíc let odpočíval Ötzi v ledu. V roce 1991 Alpy vydaly mumii pravěkého muže, nikoli zmrzlého turistu, jak se někteří domnívali. Slavnou mrtvolu ale provází tajemství a možná prý i prokletí.
Od dob objevení hrobky faraona Tutanchamona patří ke koloritu hovořit o kletbě mrtvých. Také Ötzi je opředen řadou mýtů.
Například Rainer Henn, který byl mezi prvními, kteří se slavné mumie dotkli, zahynul při autonehodě. Shodou podivných okolností jel zrovna přednášet o pokroku, jejž vědci při zkoumání pravěkého muže učinili.
Jeden z horských vůdců, který pomáhal dostat Ötziho z ledu, zemřel při potápění a novinář, který filmoval vědecký tým, podlehl rakovině.
Walter Leitner, další z vědců, kteří mumii zkoumali, unikl Ötziho prokletí jen tak tak. Vysvětloval americkým novinářům svou teorii o tom, proč pravěký muž zemřel. Najednou se prudce zhoršilo počasí a celou skupinu musela zachraňovat helikoptéra. To se stalo v polovině října minulého roku.
Tou dobou se vypravil na túru i Helmut Simon, objevitel mrtvého muže. Ten však Ötziho hněvu neunikl. Záchranářům se podařilo jeho tělo nalézt až po týdenním pátrání.
Vražda, nebo sebeobrana?
Tyto události posilují dohady o Ötziho prokletí. Není sice jisté, zda pravěký muž pronásleduje ty, kteří ho vyrušili ze spánku, ale zcela určitě vědci vědí, že Ötzi zabíjel před svou smrtí. Původní teorie o tom, že muž z doby bronzové padl vyčerpáním, se ukázaly jako nepravdivé.
Ötzi zemřel násilnou smrtí a před svým skonem čelil v urputném boji přesile. Několik svých protivníků poslal na onen svět ještě dříve, než se tam dostal on sám.
Vědci totiž provedli tomografii Ötziho těla a pod jeho lopatkou našli hrot šípu. Navíc objevili poraněnou ruku, ve které svíral dýku. Policejní experti z toho usoudili, že šlo o boj zblízka. Ötzi byl střelen do zad a po zásahu nemohl hýbat levou paží.
Další překvapení přinesl rozbor krve na šípu, dýce i oděvu, který provedli australští vědci. Kromě horalovy vlastní krve objevili čtyři další vzorky.
Nevyřešenou záhadou jsou také stopy krve na Ötziho zádech - patrně v horách nebyl sám, někoho nesl. To dokládá také fakt, že mu někdo musel ze zad vytrhnout dřík šípu, kterým byl zasažen. Policejní experti pochybují, že by to zvládl sám.
Mnoho pochybností zůstává také kolem událostí, které mohly Ötziho zahnat tak vysoko do hor. Patrně nešlo o nějaký krvavý rituál. Profesor Leitner postavil svou teorii na Ötziho vysokém věku, podle testů se totiž tento horal dožil 46 let. Muselo tedy jít o stařešinu. Není vyloučeno, že se Ötzi stal obětí mladších příslušníků svého kmene, kteří toužili po jeho jistě výhodném postu.

Motivem však mohla být také krádež - někdo se mohl pokusit uzmout Ötzimu jeho drahocennou měděnou sekyru, symbol postavení kmenového vůdce.
 
 

Reklama