Citace z knihy Mystické učení mistra Eckerharta z Hochheimu

8. listopadu 2007 v 19:55 | SB |  Měsíc Karla Weinfurtera
Bůh jako sluha.

Mistr Eckerhart byl tázán, jaký je to člověk, jehož veškeré modlitby jsou vždycky vyslyšeny. Odpověděl na to takto:
" Kdo Boha volá jako Boha, toho Bůh vyslyší. Když však člověk Boha volá a míní tím světský statek, tu nevolá Boha, nýbrž volá to, oč Boha prosí. A používá k tomu Boha jako sluhy."
Proto praví Augustin: Vše, co miluješ, tomu se klaníš. Neboť správná a úplná modlitba není nic jiného než milování. A proto: co člověk miluje, k tomu se modlí. A proto se nemodlí k Bohu správně nikdo jiný než člověk, který se klaní Bohu kvůli Bohu, a když při tom nemyslí na nic jiného než na Boha.
..pokračování kvůli úpravě pod clickem na Celý článek..♥

Střed jednání.

Řekl jsem již často: Ti, kteří chtějí počít dobrý život, mají to učiniti tak jako člověk, který chce nakresliti kruh.
Když správně ustanovil střed kruhu a stojí-li tento střed pevně, tu kruh bude dobrý. To znamená: Člověk nechť se naučí nejdříve držeti své srdce tak, aby pevně zůstalo v Bohu, neboť pak bude také stálý ve všech svých skutcích. Jestliže totiž je srdce nestálé, tu člověk může konati sebevětší činy, přece jenom to nic nepomáhá.
Nejtěžší vítězství.

Kazatel Mistr Eckerhart řekl také toto:
Nebylo nikdy větší mužnosti a většího boje nebo zápasu než tam, kde někdo sama sebe zapomíná a zapírá.
Proč nelze milovati zlo?

Bůh jest láska - On dává Svou láskou všem tvorům jejich bytí a život, a Svou láskou je udržuje.
Barva, která je na stěně, je držena stěnou. Tak všichni tvorové ve svém bytí jsou drženi láskou, která je Bůh. Kdybychom sňali barvu ze zdi, tu by ztratila svoje bytí. Právě tak by ztratili všichni tvorové své bytí, když bychom je sňali z lásky, která je Bůh.
Bůh je láska a je tak milostný, že vše, co může milovat, musí Ho milovat, ať je mu to milé nebo nemilé. Není vůbec žádná bytost tak zlá, aby mohla milovat něco zlého! Neboť co milujeme, musí býti buďto dobré, anebo se to alespoň dobrým musí zdát!

Věčné slovo se ozve jenom v tichu.

Nebeský otec vyslovuje jedno slovo a vyslovuje je věčně a v onom slově vyčerpává veškerou svou moc, a vyslovuje oním slovem svou božskou přirozenost stále a zároveň všechny tvory.
Toto slovo je ukryto v duši, takže o něm nevíme a neslyšíme je, dokud mu není učiněno místo v základě slyšení. Dříve není slyšeno. Naopak, veškeré hlasy a veškeré zvuky musí odejíti a musí nastoupiti čisté ticho a tiché mlčení.

z knihy Karel Weinfurter:
Mystické učení mistra Eckerharta z Hochheimu
Zdroj: http://www.trpola.org/duchovno.php?lang=cs
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se vám nové Waterfallské logo?

Ano!...8 )
Ne!.....8(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama