Oshovy meditace

5. června 2007 v 21:20 | Alexis Cohen |  Měsíc Osha
Dost možná jste se již setkali s meditacemi jako Kundaliní, Dynamická meditace, Mandala, Gaurišankár, Nadabrahma, No Dimension, Chakra Breathing, aniž by jste věděli, že patří do skupiny meditačních technik vytvořených Oshem. Mnoho jeho meditačních technik se rozšířilo natolik, že se s nimi běžně setkáte i na akcích, které se Oshovým meditacím jinak vůbec nevěnují.
Jistě to má svůj důvod. Jsou totiž vytvořeny jako optimální nástroj pro začínajícího západního člověka. Takový začínající západní člověk je zvyklý na silné podněty, neustálý shon, výkon, obvykle mívá problémy se na chvíli zastavit, natož zklidnit mysl a sledovat tak jemné podněty jako proudění vzduchu nosem při nádechu a výdechu. Oshovy meditace sestávají z několika fází, z nichž přinejmenším jedna bývá dynamická - během ní se rozproudí energie v těle (např. 10 min skákání, 15 min běh na místě, tanec, víření, apod.) V následující klidové fázi potom nebývá problém takto zdůrazněné podněty sledovat. Klidně si to vyzkoušejte!
Některé techniky obsahují dokonce i fázi katarzní, jež umožní vyházet napětí z těla. Taková směsice pohybu, katarze a klidové meditace působí velmi rychle na protažení energetického systému a nastartování energetických procesů - velmi rychle, avšak hrubou silou. Časem zjistíte, že je potřeba mnoho věcí jemně doladit, leč pro nastartování strnulé západní mysli velmi vhodné.
Techniky jsou sestaveny většinou na platformě hinduistické jógy, ale nedrží se žádného směru a směle přebírají významné prvky buddhismu, sufí, i psychologických poznatků.
Osho (též Bhagavan Šrí Rajnesh) byl svérázný, rozporuplný a velmi charizmatický mystik nedávné doby, působící nejprve v Indii, později v USA. Ani v jedné zemi se však jeho působení neobešlo bez konfliktů. Jedni tvrdí, že pro svou originalitu, jiní že pro svou zcestnost. Pokud existuje rozpor ohledně jeho jednání a jeho osoby, panuje vcelku shoda v kladném přijetí jím vytvořených meditačních technik.
O Oshovi a jeho stoupencích kolují peprné historky, které jim nejdou zrovna ke cti. Ač pro některé z nás na počátku cesty Oshovy meditace mnoho znamenaly, nemůžeme vyvrátit reálný základ těchto historek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama