Osho - knihy

30. června 2007 v 21:40 | Alexis Cohen |  Měsíc Osha

Kniha spontánních rozprav nad Buddhovou sútrou.
Ve třinácti promluvách relativizuje Osho kategorii normálnosti, a to tak, že sám sebe považuje za šílence. Tato šílenost je spíše výrazem původnosti než symbolem úpadku, neschopnosti či pomatenosti. Krása hudby, sněžná bělost velehor, mnohomluvnost mlčení, svět šílenců, to jsou témata, kolem nichž Osho krouží, aby prohlásil, že je ztělesněním konce... a začátkem Nového člověka.
Mini-verze Transcendentální zenové hry. Obsahuje sadu karet a doprovodnou knížku s doplňujícími texty, které pomáhají pochopit a interpretovat obrazy v prosté, přímočaré a zemité řeči zenu. Středověké karetní symboly byly nahrazeny současnými obrazy, takže význam karet odhadne i začátečník, který se s tarotem setkává poprvé.
Autorka knihy se snaží podat co nejpravdivější obraz toho, kdo je (či byl) Osho - světově proslulý, populární guru, původem Ind, který později žil v USA. Přináší fakta o jeho dětství, mládí a životě vůbec, nezaměřuje se však přitom na skandály ani Osha nekriticky nezbožňuje; spíše se snaží postihnout neodděklitelnou spjatost Oshova života a osobnosti s převratným, osvobozujícím vlibvem, jež mají jehoknihy (které jsou vlastně záznamy přednášek) dodnes.
Z jógy se dnes zachovaly převážně jen tělesná cvičení, která pomáhají lidem, aby se uvolnili a dostali do rovnováhy. Jak Osho v této knize vysvětluje, nejsou tělesná cvičení tím jediným. Můžete si všimnout, že kdykoliv budete meditovat, vaše tělo přirozeně zaujme určitou polohu. Tělo a mysl jsou velmi úzce propojené, proto lze mysl zklidnit tím, že tělo zaujme klidnou a pohodlnou polohu. Nastíněním původního učení o józe osvětluje Osho vztah mezi tělem a myslí a odhaluje skutečnost, že jóga není jen souborem tělesných cvičení, ale skutečnou vědou o duši.
Osho je žijící, osvícený duchovní Mistr. Jeho poselstvím je láska! Oshovo poselství není nové, ale jeho metody ano.
Meditace není cesta vesmírem ani průlet časem, ale dokáže okamžité probuzení. Oshovy meditační techniky vám pomohou v oslavování sebe sama. Jejich ori...
Deset let po své smrti je Osho všeobecně považován za jednoho z nejvýznamnějších duchovních vůdců dvacátého století. Jeho dílo odráží jeho unikátní schopnost spojit duchovnost Východu s vědeckým myšlením Západu. V této knize hovoří mistr o Zenu jako o možné cestě k usmíření Východu a Západu, náboženství a vědy. Čtení knihy Osho o Zenu je meditací samo o sobě, pokud odhodíte nashromážděné "vědomosti" života a uvolníte fyzické, duševní a emoční bloky, budete relaxovat v neobvyklém toku myšlenek, začnete vnímat přítomnost a její skrytý potenciál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama