Golem

25. května 2007 v 15:13 | Alexis Cohen |  Měsíc Johna Dee a Edwarda Kelley
Staronová synagoga kde je podle legendy na půdě uložen Golem. Na fotografii jsou vidět dveře na půdu.
Tento článek pojednává o základním významu slova golem. O stejnojmenném muzikálu pojednává článek Golem (muzikál).
Golem (herbrejsky גולם) je v židovské mystice člověkem oživená socha. Takovýchto golemů je známo poměrně dost a ačkoli si golema většina lidí představuje jako oživenou sochu s podobou člověka, může mít i jinou podobu.
Slovo golem znamená v hebrejštině neúplnost, nedokonalost a takto byla také tato oživená bytost pojímána. Neměla vlastní myšlenky ani vlastní vůli, pouze doslovně plnila příkazy svého pána. Historicky lze toto pojetí najít již ve 12. století. Víra v možnost stvořit věc vychází z přesvědčení, že dobří lidé mají tvůrčí sílu, která ovšem není taková jako síla Boží. Pojetí šému, který golemy oživoval, vychází z kabaly, neboť podle této nauky je možno zopakovat Boží tvůrčí čin s pomocí správné kombinace písmen Božího Jména. Šém pak zpravidla byl pergamen na němž byla napsána magická slova.

Pražský golem

Jedním z nejslavnějších golemů je golem, kterého roku 1580 údajně stvořil židovský rabín rabín Jehuda ben Bazel - rabbi Löw. Poté co ho vytvořil ho i pojmenoval - Josille. Účelem jeho stvoření měla být ochrana židovského ghetta před křesťany, kteří pravidelně napadali toto ghetto. Ke zničení tohoto golema došlo jeho stvořitelem roku1593. Rabbi Löw totiž golemovi nevyndal šém v průběhu židovského svátku a golem začal být agresivní. Pověst o pražském golemovi pochází sice z období středověku, ale s postavou rabbi Löwa se spojila teprve v 18. století. Podle legendy je Golem uložen na půdě Staronové synagogy..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama