Thomas Alva Edison-Velký přítel Nikoly Tesly

4. února 2007 v 20:18 | Hedvik Segon |  Měsíc Nikoly Tesly

Thomas Alva Edison
Thomas Alva Edison
11. 2. 1847 - 18. 10. 1931
Thomas Alva Edison se narodil 11. února 1847 ve městě Milan ve státě Ohio jako nejmladší 7. dítě Samuela Edisona a Nancy Elliot Edisonové. Edison byl americký vynálezce, podnikatel a průkopník využití elektrické energie. V 7 letech se rodina přestěhovala do Port Huronu v Michiganu. Do školy chodil Edison pouhého čtvrt roku - ředitel školy jej považoval za duševně zaostalého (Edison měl silnou vadu sluchu a nestačil sledovat výuku). Vzdělával se proto doma. Záhy se u Edisona projevil podnikatelský duch. V 11 letech přiměl několik dětí, aby pro něj pěstovali zeleninu. Tu pak prodával. Ve dvanácti letech pracoval jako roznašeč novin. Dále pracoval jako novinář (od 14 let vydával týdeník Grand Trunk Herald) a telegrafní úředník. Věnoval se také fyzice a mechanice. Za svůj život Edison získal více než 1000 patentů. Edison byl známý svou pracovitostí, často pracoval i 20 hodin denně. Sám říkal, že "genialita je 1 % inspirace a 99 % potu".

Edison telegrafista

Od roku 1862 do roku 1868 pracoval Edison jako telegrafista na americkém středozápadě. V roce 1869 patentoval mj. duplexní telegraf. Za prodej práv na patent na vylepšení telegrafu získal Thomas Alva Edison 40 000 dolarů, přestěhoval se do New Yorku a mohl si otevřít svou první dílnu v Newarku (stát New Jersey). V té době se poprvé oženil - vzal si Mary Stilwellovou, se kterou měl 3 děti.

Edison - čaroděj z Menlo Parku

Thomas Alva Edison učinil většinu svých vynálezů ve svých výzkumných dílnách v Menlo Parku (stát New Jersey) - říkalo se mu také Čaroděj z Menlo Parku. To že Thomas Alva Edison zaměstnal na jednom místě mnoho techniků, byl významný počin, do té doby neznámý. Edison také založil mnoho firem. Asi nejvýznamnější byla společnost General Electric Company.

Fonograf

Na podzim roku 1877 vynalezl fonograf. Edisonova manželka Mary pak mohla říci do dřevěného trychtýře dětskou básničku "Mařenka měla ovečku a její vlna je měkká a bílá…". Tak vznikl první fonografický záznam lidského hlasu. Téměř hluchý Edison vymyslel přístroj, který přinesl zvuk milionům uší na celém světě.
Fonograf
Fonograf, 1879
Edison vylepšil Bellův telefon o uhlíkový mikrofon, čímž výrazně zlepšil kvalitu přenášeného zvuku (1878).

Žárovka

V roce 1879 začaly první zkoušky snad největšího Edisonova vynálezu. První žárovka na malou chvíli zablikala právě na jaře 1879. V říjnu použil zuhelnatělou nit z bavlny. Téměř dva dny se technici snažili v pec získat zuhelnatělé vlákno a to zatavit do skleněné baňky. Celá cívka, jediné vlákno a sklářovi se malý kousek uhlíku zlomil v rukou. Až 21. října 1879 se naplno rozzářila první žárovka. První žárovky ale svítily jen několik hodin. Edison proto započal se sérií testů s cílem přiblížit svůj vynález praktickému využití. Edison ovšem vytvořil nejen žárovku, ale celý systém nutný pro její "rozsvícení". Bylo třeba postavit elektrárnu, elektřinu rozvést (1882). I toto vytvořil Edison.

Edisonův jev

V roce 1883 objevil tzv. Edisonův jev, kdy se ve vakuu šíří elektrický proud mezi dvěma dráty, které se vzájemně nedotýkají. Tento objev později vedl k vytvoření elektronky. Některé prameny připisují objev Williamu J. Hammerovi, který u Edisona pracoval.
Thomas Alva Edison - podpis
Thomas Alva Edison - podpis
V roce 1886 se Edison podruhé oženil (2 roky po smrti své první ženy). Vzal si Minu Millerovou, se kterou měl také 3 děti. V té době začíná budovat nové výzkumné laboratoře ve West Orange (stát New Jersey).

Edison vynálezce

Následovalo další množství vynálezů: elektrická lokomotiva, filmová kamera, promítací přístroj, cyklostyl, akumulátor, umělý kaučuk atd. Ukázalo se totiž, že Edison je nejen vynikající vynálezce, ale snad ještě lepší podnikatel.
Thomas Alva Edison zemřel 18.10.1931 ve West Orange ve státě New Jersey. Na jeho počest byly 21. 10. 1931 zhasnuty v USA všechny žárovky.
Zdroj:Převzato z netu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Rozumíte životu Nikoly Tesly i přesto,že byl obtížný?

Ano....=)
Ne.....=(

Komentáře

1 David David | Web | 30. srpna 2008 v 17:58 | Reagovat

Edison přece nebyl Teslův velký přítel, nakonec z nich byli rivalové a Edison byl donucen koupit některé Teslovy licence, aby nezkrachoval. Edison byl totiž proti třífázovému střídavému proudu a obhajoval proud stejnosměrný, Tesla naopak.

2 Ghori Ghori | E-mail | 1. prosince 2009 v 15:45 | Reagovat

víte Edison nebyl zadnej mistr byla to nicka proti Teslovi .... nejen ze Edison zamestnaval sice spoustu talentovanych lidi ale bral jim pak jejich vynalezy a sklizel za ne slavu sam , navic zarovky baly vynalezena jiz roku 1805 Edisonova "firma" prisla pouze z vylepsenou zarovku... a kdyz Edison videl jak Nikola Tesla vse umi a jeho risi s trapnym stejnosmernym proudem by mohl zlikvidovat zacal dokonce na verejnosti ukazovat na zviratech jak je stejnosmerny proud nebezpecny aby lidi Teslovy vynalezy a skvele napady nechteli... dokonce na stridavy proud sestrojil ekektricke kreslo ktere se nepovedlo a vezen musel trpet... a posledni pokus o znechuceni verejnemu zajmu stridavy proud natocil film o zabiti slona z lunaparku stridavym proudem... ale Tesla sam začal vyvijet a s nejvyšší pravděpodobností jsou všechny vynálezy a že jich je přez 6 stovek tak jsou jeho ale Edisonovým 1300 vynálezům nemám fakt co dodat pac vetsina byla od jinych lidi a Edison na nich nepravem zbohatl...a uprimne Tesla prinesl svetu vic jenomze Edison spise pokrok brzdil nez ho hnak kupředu a to svojí omezeností , charakterem a chamtivostí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama