Pohled na esoterismus očima pozorovatele života za první republiky - úvod

3. října 2006 v 19:53 | Elie Chatte |  Prvorepublikový esoterismus
Vážení kolegové, v rámci třetí soutěže naší university bylo koleji Waterfall přiděleno téma prvorepublikový esoterizmus. Toto na první pohled možná neuchopiltené téma, je mi osobně blízké, jelikož dobu první republiky mám ráda.
Nová Čekoslovenská republika vzniklá z trosek Rakousko-Uherska v sobě zahrnovala nejenom území Čech, Moravy Slezska, ale i Slovensko, které bylo v bývalé říši zcela pod vlivem Uherska, a Podkarpatskou Rus. Tuto dobu rozhodně nelze označit jako dobu pionýrskou, kdy společenský řád vzniká na zelené louce. Naši pradědečci byli poněkud moudřejší. Kromě toho, že změnili společenské zřízení z monarchie na republiku, což nebylo akci náhodnou, ale pečlivě připravovanou po vzoru Ústavy USA a Francie, ostaní věci převzali ze staré dobré říše. Jinými slovy instituty a instituce změnily pouze názvy a na vysokých místech došlo k nikoli nepromyšleným personálním změnám.
Typickým znakem pro tuto dobu jest určitá noblesa, kterou nepěstovala pouze elita tehdejší společnosti, ale i nižší třídy. Kdy jindy by JiříGuth-Jarkovský mohl napsat svůj Společenský katechizmus. Vliv této noblesy nesporně najdeme i při výkonu praktického esoterizmu.
V té době "se nosilo" chodit za kartářkou a služeb kartářky dámy využívaly stejně často jako služeb kadeřnice. Stejně tak mezi oblíbenou zábavu v jistých kruzích patřily snahy o vyvolávaní duší zemřelých skrz médium. Horoskopy nebyly sestavovány pouze seriózními astrológy, ale běžně za menší úplatu papouškem vytahovány na pouti. Ještě neplatil zákaz kočování a tak jednotlivé cikánské kmeny kočovali mezi vesnicemi, přičemž mezi řádný způsob jejich obživy patřilo i vykládání budoucnosti ať již z karet nebo i jiných prostředků. Téměř každá vesnice měla svojí vědmu, která bylinkami uměla odstranit mnohé neduhy a také se pokoušela míchat různé magické nápoje. Samozřejmě nesmíme zapomenout na různé kočovní divadla, cirkusy, v jejichž programech bylo běžné vystoupení mága. Tehdy lidé nečinili rozdíly mezi magii a iluzemi. Možná i proto se mnoho lidí stalo obeťmi podvodníků předpovídajících jím šťastné zítřky. Ovšem tehdy se tyto omyly až tak moc neprožívaly (alespoň nepřišlo-li se o velký majetek).
Jednoduše esoterično ať již skutečné nebo smyšlené mělo zelenou. Osobně nevěřím tomu, že by politika byla těchto věcí prostá a že by tehdejší politici neměli v rukávu nějakého toho astrologa nebo nebyli členy nějaké tajné lóže. Také nesmíme zapomenout, že zde žila co do počtu nikoli nicotná židovská komunita a v této souvislosti nemohu nemyslet na kabalu. Určitě by se našel i nějaký ten vliv ruské esoterické školy. Bohužel oficiální dejepis o těchto věcech mlčí. Nezbývá tedy, než se na tyto věci více zaměřit a možná dojdeme k překvapivým zjištěním a závěrům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama